Keystone logo
Çin Halk Cumhuriyeti

Ders çalışma MBA içinde Çin Halk Cumhuriyeti 2023

Para birimini değiştir

Temel aylık yaşam maliyeti

 • Ortak bir dairede kiralık

  523
 • kamu hizmetleri payı

  18
 • internet aboneliği

  14
 • Yerel taşıma

  22

Örnek yaşam tarzı maliyeti

 • Fast food kombinasyonu

  5
 • sinema bileti

  7
 • Bir bardak yerel bira

  1

Çin Halk Cumhuriyeti hakkında

Çin, uluslararası öğrenciler için fırsat sunuyor. 1.3 milyardan fazla insanın ev ülke, en önemli ekonomik kuruluşlar biridir. Çin aynı zamanda eşsiz bir tarih ve farklı kültüre sahiptir. Eğer ülke içinde size seyahat olursa olsun geçmişi 'alanı öğrenmek için fırsatlar bulacaksınız'. Ülke boyutunda ve nüfus hem de en büyük biridir rağmen, fırsatlar topluma özgü bir şey sağlayan ilgilenen uluslararası öğrenciler için buraya vardır.

Çin Halk Cumhuriyeti yılında eğitim alın

Çin iyi yapılandırılmış ve tasarlanmış işletme okulları bir numarası vardır. Bunlardan herhangi biri katılmak için bir fırsat arayanlar için, bu katılmak için hangi okula dikkate almak önemlidir. Diğer seçenekler ülke genelinde mevcut olsa iş için en iyi Çinli okulların çoğu, Pekin'de bulunmaktadır. Bölgenin en büyük işletme okullarından bazıları başlangıçta derecesi programlarına Pekin Üniversitesi 'Öğrencilerin çoğu lisans kayıt Çin'de İş Okulları Katılan s Yönetimi Guanghau Okulu, İşletme Cheung Kong Graduate School ve Pekin Uluslararası MBA okulu.' Dahil ve daha sonra bir MBA kazanmak için enstitü taşımak. Seçenekler liderlik pozisyonu eğitimi için tasarlanmış iki yıllık tam zamanlı, uluslararası derecesi, bir çift derecesi (bu derece rekabetçi alanda ortak bir opsiyon) ve bir yönetici MBA içerir. Eğitim tamamlamak için iki ila altı yıl arasında sürebilir. Ancak, bazı tek yıllık programlar da mevcuttur.Programların çoğu seçenekleri geniş bir yelpazede sunar. Yönetimi, insan kaynakları, mühendislik ve ayrıca çalışma için konular olsa Çin'de MBA dereceleri genellikle, pazarlama, uluslararası iş çalışmaları ve ekonomi gibi alanlarda odaklanmayı sunuyoruz. Bu programların maliyeti ancak uluslararası öğrenciler için daha pahalı olma eğilimindedir, sonraki bir okula önemli ölçüde farklıdır. Uluslararası Öğrenciler için seçenekler nelerdir? Uluslararası öğrenciler genellikle Çin'de iş okullarında karşıladı. Bu pozisyonlar için Rekabet elde etmek çok zor olabilir. Öğrenciler doğrudan seçmek iş okula uygulamak için önemlidir. Eğer kabul edilirse, bu okulda okumak için öğrenci vizesine başvurmak için daha sonra gerekli olduğunu. Bu işlem bazı durumlarda üç veya daha fazla ay sürebilir. Genellikle dört veya daha fazla ay önce mümkün katılıyor en kısa sürede, mümkün olduğunca okul için uygulamak gerekir.Çin'de MBA kayıt ve tamamlayan öğrenciler için fırsatlar yaygın değişir. Çin'in büyüyen ve ekonomisi açısından gelişen ve uluslararası fırsatlar, büyük şirketlerin olanlar dahil olmak üzere mevcut pozisyonları vardır edilir.

Visa Requirements

 • X1 Visa - issued to those who go to China to study for more than 6 months.
 • X2 Visa - issued to those who go to China to study for a period of less than 6 months.

Ne tür bir Vizeye ihtiyacınız var?

vize adı

Student Visa (X1 Visa; X2 Visa)

Fiyat ve para birimi

The student visa application fee varies according to your nationality, the number of entries required, the country you are applying in, and whether you want an express service. The fees can be around $30 to $150.

Vize için kimler başvurabilir?

Any foreign student who intends to study in China will have to obtain China student visa (X visa). This visa is granted to those students who have already been accepted for admission by a recognized educational institute in China.

Başvuruyu nereden yapabilirsiniz?

Chinese Embassy or Consulate or at the Chinese diplomatic mission

You can submit your visa application form at the Chinese Embassy or Consulate or at the Chinese diplomatic mission in your home country. In case you cannot come personally for the submission, you can send it through a travel agency or a visa agency for submission on your behalf. Remember that applications sent by post are not accepted by most of the Chinese Embassies or Consulates.

İnternet sitesi:

Başvuru nasıl yapılır?

You can download the visa form here: http://www.china-embassy.org/eng/visas/fd. Fill the visa application form carefully and accurately on your computer. Take a printout of the filled-in application form and sign it. Remember that a print out of the application form is essential as hand-written forms are not acceptable. Note that change or correction is not allowed on the printed form.

The following documentation should be submitted at the Chinese Embassy or Consulate:

 1. Original passport with at least six months of remaining validity and blank visa pages, and a photocopy of the passport's data page and the photo page if it is separate.
 2. One completed Visa Application Form with a recently-taken color passport photo (bare-head, full face) against a light background.
 3. Proof of legal stay or residence status (applicable to those not applying for the visa in their country of citizenship)
 4. Original and photocopy of the Admission Letter issued by a school or other entities in China.
 5. Original and photocopy of "Visa Application for Study in China" (Form JW201 or Form JW202).

After arrival: X1 visa holders must register at the local Public Security Bureau (PSB) within 30 days of arrival in China and apply for a Temporary China Residence Permit from the local PSB. X2 holders shall stay in China within the duration period as indicated on the visa, and it is not necessary for them to apply for the temporary residence permit.

Ne zaman başvurmalısınız?

Apply for a student visa at least a few weeks in advance of your planned travel date to allow enough time for the application procedure to be completed on time for you to join your course. The regular processing time is 4 working days. If you want to collect your visa earlier, express service and rush service are available for an extra charge.

X1 visa is normally issued for multiple entries with validity of up to 5 years. X2 visa is usually issued for one entry with validity for up to 6 months.

İşlem süresi

4 Days

iş fırsatları

Foreign students are permitted to do part-time work in China. The university should issue a Consent Letter; the hiring unit/company should issue a Certification; the police station will then mark on your visa "Part-time-work; Part-time-study".

Haftalık saat

0

Neden bu tür bir vizeye ihtiyacınız var?

Here are some important things that you should not do when applying for a student visa to China:

 • Do not attempt to submit your student visa application form by sending it through the post as it will not be accepted.
 • Do not present false documents for your student visa.
 • Do not hide or misrepresent facts in your visa application.