Keystone logo

Ders çalışma MBA içinde Almanya 2023

Para birimini değiştir

Temel aylık yaşam maliyeti

 • Ortak bir dairede kiralık

  532
 • kamu hizmetleri payı

  81
 • internet aboneliği

  35
 • Yerel taşıma

  70

Örnek yaşam tarzı maliyeti

 • Fast food kombinasyonu

  8
 • sinema bileti

  12
 • Bir bardak yerel bira

  4

Almanya hakkında

Almanya, Avrupa Birliği'nin en kalabalık ülkelerinden biri haline 80 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu tarihi bir lider, bir kültürel açıdan önemli şehir ve bölge üzerinde güçlü bir ekonomik etkisi ile biridir. Almanya'da okumak isteyenler için, iş çalışmaları en sık seçilen seçeneklerden biridir. Uluslararası öğrenciler genellikle çok. Nerede Almanya'da İş Eğitim için, burada bekliyoruz? Almanya'da bir iş diploması isteyen öğrenciler için, okulların çeşitli vardır. İş okulları, diğer Avrupa ülkelerinde bulunanlar gibi çok programlar sunuyoruz. İş Derecesi Ne Tür Mevcut mu? Öğrenciler lisans 'ın derecesini elde etmek için lisans ve çalışma olarak Almanya'da iş çalışma girin. Birçok öğrenci mesleki programlara ziyade derecesi ilerleyen gitmek. Ancak, MBA mevcuttur. süreç iki yıldan dört yıla kadar almak eğilimindedir.Çalışmanın için Başvuru önceki yılın Temmuz ayında başlayacak eğilimindedir. Almanya'da iş okula kayıt maliyeti bir okuldan diğerine farklılık gösterir. maliyetleri Avrupa'daki diğer okullara rekabetçi olma eğilimindedir. Öğrencilerin çoğu yılda 10 ay okula 9 öğrenci alınacaktır. Ne İş Lisans Seçenekleri Uluslararası Öğrenciler için mevcut mu? Uluslararası öğrenciler üniversite tarafından kendi uygulama onay bekleyen, işletme okulları herhangi kayıt olabilirler. Diğer çeşitli seçenekler de mevcut olsa iş odak alanları, yönetim, uluslararası çalışmalar, ekonomi ve iş hukuku vardır. Uluslararası öğrenciler, bir ilk adım olarak okula başvurmanız gerekir. Ardından, okul yasal ülkede izin verilmesi için gerekli belgeleri elde etmek için uluslararası öğrenci yardımcı olacaktır. Bu süreç, erken uygulama teşvik edilir neden olan, birkaç ay sürebilir.Ne Uluslararası Öğrenciler? Almanya'dan mezun sonra Olur geniş ve büyüyen bir ülkedir. Almanya'da MBA okullardan mezun öğrenci iş bulmak için bir dünya gücü ve Avrupa Birliği'nde önemli bir ekonomik ve finansal sektörü olarak, çok mümkün. Alman 'ın okullardan mezun nitelikli, başarılı öğrenciler için Rekabet yüksek olma eğilimindedir. Uluslararası bir öğrenci olarak kayıt isteyenler için, burada fırsatlar çok sayıda ve Almanya hakkında tutkulu olanlar için bir yatırım genellikle iyi değer.

Almanya yılında eğitim alın

Visa Requirements

 1. Language Course Visa (Visa for Language Learning) – the perfect option for those that want to learn the German language in Germany.
 2. Student Applicant Visa (Visum Zur Studienbewerbung) – if you want to study in Germany, but are still trying to find the right program or you still haven’t got the confirmation letter from your University.
 3. Student Visa (Visum Zu Studienzwecken) – if you have already been accepted to a German university.

Ne tür bir Vizeye ihtiyacınız var?

vize adı

Language Course Visa; Student Applicant Visa; Student Visa

Fiyat ve para birimi

EUR 60

You should expect to pay €60 (~US$74) for your student visa to Germany.

Vize için kimler başvurabilir?

For citizens from the EU or from Iceland, Norway, Switzerland, or Liechtenstein, it is only necessary to have an identity card to enter Germany. It is not necessary to have a visa.

Citizens from Australia, Israel, Japan, Canada, New Zealand, South Korea, and the USA can apply for their visa even after they arrived in Germany.

For citizens from other countries, it is necessary to apply for a visa before coming to Germany.

If staying less than 90 days in Germany, there are even more regulations. Citizens from certain countries can enter Germany for this time without a visa. These are Venezuela, Vatican City, Uruguay, Singapore, Seychelles, Paraguay, Panama, Nicaragua, Mexico, Mauritius, Malaysia, Macau, Croatia, Guatemala, El Salvador, Costa Rica, Chile, Brunei, Brazil, Bolivia, Bermuda, Barbados, Bahamas, and Argentina.

Visit the website of the German Federal Foreign Office for the latest visa requirements for all countries: https://www.auswaertiges-amt.de/en/einreiseundaufenthalt/visabestimmungen-node

Başvuruyu nereden yapabilirsiniz?

German embassy or consulate

You’ll need to apply for a visa from the German embassy or consulate in your home country.

İnternet sitesi:

Başvuru nasıl yapılır?

First, you need to schedule an appointment for a visa interview. On the day of the interview, you should offer your visa application documents.

The documents you typically need are:

 • Completed application form
 • Valid passport
 • Two photographs
 • Letter showing you’ve been accepted by a German university
 • Transcript of academic record
 • Certificate of German language proficiency or proof that you intend on attending a language course in Germany (if studying in German)
 • Proof that you have sufficient funds to support yourself while living in Germany (€8,700 per year, which is roughly ~US$9,390)
 • Certificate showing you’ve purchased health insurance
 • Declaration of the authenticity of documents submitted

Dependent on the embassy, you may also need to show proof that you don’t have a criminal record.

Everyone needs to register with the local registration authorities (Einwohnermeldeamt) in the first week of arriving in Germany. You’ll need to take your passport/national ID (and visa if appropriate), proof of your address in Germany (eg. a rental agreement from your landlord) and possibly the registration certificate from your course. You’ll be given a confirmation of registration.

Ne zaman başvurmalısınız?

Examination of the visa application usually takes about 6 to 8 weeks for a language course. However, if the language course is longer than three months, the time taken for processing the application can extend up to 8 to 10 weeks. And during peak travel season, applications can be sent under the waiting period. Thus, students requiring a student visa for Germany should submit their applications well ahead of time before the commencement of the course. You should apply as soon as possible, and at least three months before your move to the country.

Study visas are valid only for the length of the course or program. The resident permits are usually issued for a year but may be extended.

İşlem süresi

8 Weeks

iş fırsatları

Citizens of EU/EEA countries and Switzerland can work freely in Germany but for no more than 20 hours a week during term time.

EU/EEA/Swiss citizens (now including Croats as of July 2015) are permitted to work up to 120 full or 240 half days a year (including voluntary work) without permits. You can work more hours if employed by the university as a student or graduate assistant; for other types of employment you will need permission from the Agentur für Arbeit (Federal Employment Agency) and the Aliens' Authority to exceed the 120/240 limit. Studienkolleg and language students need permission from these authorities in order to take on any work. Students can’t be freelancers or self-employed.

Haftalık saat

20

Neden bu tür bir vizeye ihtiyacınız var?

These are the main reasons why your visa application for a German student visa may be rejected:

 • Poor financial status
 • Poor academic profile
 • Lack of preparation for your interview
 • Insufficient language level (German or English)
 • Inconsistency with your choice of study program