Keystone logo
Birleşik Krallık

Ders çalışma MBA içinde Birleşik Krallık 2023

Para birimini değiştir

Temel aylık yaşam maliyeti

 • Ortak bir dairede kiralık

  621
 • kamu hizmetleri payı

  68
 • internet aboneliği

  35
 • Yerel taşıma

  76

Örnek yaşam tarzı maliyeti

 • Fast food kombinasyonu

  7
 • sinema bileti

  12
 • Bir bardak yerel bira

  5

Birleşik Krallık hakkında

Birleşik Krallık, sadece kıta Avrupa kıyılarının açıklarında bir adada yer almaktadır. Bu, Avrupa ulus batı tarihinin etkili olmuştur. Bu birçok modern ülkeler gelişmiş olduğunu Birleşik Krallık halkı tarafından yerleşmiş kolonilerden olduğunu. Birleşik Krallık İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda içerir. Genellikle de "İngiltere " ya da "İngiltere, " denir ama resmi adı Birleşik Krallık mesafesindedir. Bugün İngiltere, küresel ekonomide ekonomik ve askeri lideri ve ekonomi, kültür ve modern dünyanın bilimsel anlayış çok katkıda bulunmuştur. Bugün, aynı zamanda küresel kültür sıralar ünlüler haline gelmiş ikonik kraliyet ailesi için bilinir.

Birleşik Krallık yılında eğitim alın

Birleşik Krallık lisans düzeyinde iş okuyan öğrenciler, güçlü akademisyen zengin bir tarihe sahip birçoğu ülkenin 'ın pek çok üniversitede, biri çalışma olacak. İngiltere'de bir lisans düzeyinde iş derecesi Master of Business Administration derecesidir. İngiltere'de bir üniversite MBA derecesi iş profesyonelleri için yüksek kazanç potansiyeli yaratacaktır. Aynı zamanda kendi kariyer promosyonlar için hat ve daha prestij sizi koyarak, kariyer fırsatları artırabilirsiniz. Eğer kariyer geçmek için ayrıca kapıyı açabilir. İngiltere'de MBA programı için akademik yıl yarıyıl bölünür. güz dönemi Aralık aracılığıyla Eylül çalışır. Öğrenciler daha sonra Mayıs ile çalışan bahar yarıyılında Ocak geri başlatmak sonra, bir tatil molası alırsınız. Bazı okullar hem de yaz programları var olacaktır. Öğrenciler İngiltere'de MBA programı için 73.000 £ kadar 16.000 £ her yerde harcama planı yapabilirsiniz.fark, çalışma için seçilen üniversite bağlıdır. daha prestijli üniversite küresel pazarda daha fazla çalışma da iş dünyasında bir lisans ve iş deneyimi varsa Uluslararası öğrenciler İngiltere'de MBA programına başvurabilirler mal olacak. lisans derecesi iş olmak zorunda değil, ama bir MBA programı detaylı bir, titiz bir program olduğu için, öğrencinin 'ın akademik cesaret göstermek gerekmez. Mezun olduktan sonra, kariyer olanakları büyük olacak. Çoğu şirket bir İngiliz üniversite MBA tanıyacaktır. Zaten bir kariyer kurulmuş ise, yeni bir pozisyon ya da bir promosyon için uygun olabilir. Eğer değilseniz bir kalabalık pazarda bir iş arama gibi, kendinize avantaj verecektir. Sizin genel gelir potansiyeli de çok yüksek olacaktır.

Visa Requirements

Tier 4 (General) Student Visa has been replaced with the so-called “Student Route”. The Student Route is the UK’s new Student Visa, which will be available to EEA nationals as well, who, before Brexit, did not need a visa to study in the UK.

Student Route (ages 18+)

Child Student Route (ages 4 - 17, which has replaced the Tier 4 Child Student Visa)

Ne tür bir Vizeye ihtiyacınız var?

vize adı

Student Route

Fiyat ve para birimi

GBP 348

The current UK student visa fees are:

 • £348 if applying from outside the UK.
 • £475 if you apply to extend or switch to a Student Visa from inside the UK.

Vize için kimler başvurabilir?

Anyone entering the country for studies must apply for a Student Visa if entering after January 1, 2021. This includes EU/EEA nationals who previously did not need a visa to enter the UK for their studies. You will need to reach 70 points on the Points Based System, which measures whether you meet the requirements to study in the UK. This includes:

 • Have you been accepted into an approved institution?
 • Do you have the financial resources to fund your stay in the UK?
 • Are you proficient in English?
 • Does your course meet the course requirements?

Those graduating from a British educational institution by and after Summer 2021 will be able to apply for the post-graduate visa, allowing them to work/look for work in the UK for up to 2 years.

Başvuruyu nereden yapabilirsiniz?

UK visa application centre / Online

You can apply for a UK student visa at the UK visa application centre in your home country. You can find a list of UK visa application centres worldwide here: https://www.gov.uk/find-a-visa-application-centre.

You can also apply for a UK student visa online through the UK Home Office Visas and Immigration Service website. You can start here: https://apply-to-visit-or-stay-in-the-uk.homeoffice.gov.uk/sort/country-nationality?p=student_out_uk

İnternet sitesi:https://www.gov.uk/find-a-visa-application-centre

Başvuru nasıl yapılır?

To obtain a UK student visa, you will first need to be accepted onto a course. For most courses, you will also need to prove that you understand English to the required level.

The UK student visa application process differs slightly depending on the type of UK student visa you are applying for.

For your UK student visa application, you will need to provide the following:

 • passport or travel ID
 • proof that you can cover your course and living costs
 • proof of parental or guardian consent if you are under 18
 • proof of acceptance onto your course
 • proof of payment of healthcare surcharge

Depending on your country of origin, you may also need to have a tuberculosis test.

When you arrive in the UK, you may need to register your UK student visa with the police. You should receive information about whether you need to register in your UK student visa sticker or letter from the UK Home Office. You will also need to apply for a Biometric residence permit if you are staying in the UK for longer than 6 months.

Ne zaman başvurmalısınız?

You can apply for a Student Visa up to 6 months before your courses start. UK student visa processing times vary according to where you are applying from but generally you will receive a decision within 3 weeks if you are applying from outside the UK, and within 8 weeks if you are applying within the UK.

The General student visa length depends on the duration of your course and you can apply to extend it if you wish to stay in the UK to work or pursue further studies. The Child student visa is valid for the length of the course, up to a maximum of 6 years, and can be extended. The length of the short-term student visa cannot exceed the length of your course and cannot be extended.

İşlem süresi

3 Weeks

iş fırsatları

International students are allowed to work with studying in the UK, under certain conditions. The type of work that you can do will depend on what you are studying and if you will be working during the school term, or during breaks.

Haftalık saat

0

Neden bu tür bir vizeye ihtiyacınız var?

The main reasons for student visa refusals are:

 1. Missing or incorrect documents;
 2. Failure to meet financial requirements;
 3. Incorrect document format.